Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odaları konut dekorasyonunda üzerinde en çok durulması gereken kısımlardan biridir. Şüphesiz konutlarımızın her kısmı yaşantımızda belirli bir yer kaplar ve bunların hepsinin de ayrı ayrı hoş görünmesini, gözümüze hitap etmesini isteriz. Üstelik konut dekorasyonuna yapılan yatırım sadece estetik bir geri dönüş sağlamaz, aynı zamanda yaşam kalitesini çoğaldırır ve yaşamımıza pek çok açıdan pozitif tesirde bulunur. Bununla beraber çocuk odası dekorasyonu, sadece yaşam niteliğimizi çoğaldırmakla veya estetikle hudutlu bir mevzu olmanın çok ötesindedir. Çocuklarımızın özellikle büyük şehirlerde reyin alanlarının giderek eksildiğini ve zamanlarının oldukça ehemmiyetli bir kısmını konutta geçirdikleri düşünülürse, bu ehemmiyetin son senelerde daha da çoğaldığını söylemek olasıdır. Çocukların bu kadar fazla zaman geçirdikleri bu odalar, sadece temel gereksinimleri karşılayan bir yatak, bir dolap ve bir çalışma masasından ibaret tekdüze ve bir şahsiyeti olmayan yerler olarak mukadderatına terk edilmemelidir. Çocuk odasının dekorasyonu, renkleri, teması, meskeni, aksesuarları ve mobilyaları, çocuğunuzun hem bugünkü hem de gelecekteki yaşamına ciddi tesir edecektir. Doğru planlanmış ve uygulanmış bir çocuk odası, çocuğunuzun hayal eforunu pekiştirip maharetlerini çoğaldırabileceği gibi, üzerinde hiç düşünülmeden döşenmiş bir çocuk odası, çocuğunuzu kendini arama mücadelesinde sıkılmasına da neden olabilir.

Çocuk odası dekorasyonuna nereden başlamalıyım?

Çocuk odanızın dekorasyonuna hiç kuşkusuz çocuğunuzdan başlamalısınız. Bahsi geçen oda her ne kadar sizin konutunuzun bir parçası olsa da gerçeğinde onun odası. Ve bu oda üzerinde ona belirli bir noktaya kadar tasarruf hakkı tanırsanız, henüz odaya bir tek eşya bile yerleştirmeden çocuk odanızın çocuğunuzun şahsiyetine yapacağı pozitif tesirleri görmeye başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun odasının tasarımında laf sahibi olması, sadece karar alma ve tercih yapma maharetine ve şahsiyet gelişimine pozitif katkıda bulunmayacak, aynı zamanda kendi seçtiği renkler ve dekorasyonla odasında çok daha mutlu olacaktır. Sakın ola “çocuktur, ne anlar” diye düşünmeyin. Bir çocuk odasının gerçeğinde bütün de onun kavradığı gibi olması gerekiyor. Kavramayan birileri varsa onlar büyük olasılıkla bizleriz. Çocuğunuzun zekasına ve yaratıcılığına güvenin.

Çocuk odası dekorasyonu için ne kadar bütçe ayırmam doğru olur?

Bu sualin bütün ve kesin bir cevabı çocuk odası için olmadığı gibi başka hiçbir oda, hiçbir konut ve hiç kimse için de yoktur. Doğru bütçe, gereksinimleriniz ve kazancınız arasında kuracağınız balansla ortaya çıkacaktır. Konutunuzdaki rastgele bir dekorasyon işinde olduğu gibi çocuk odası dekorasyonunda da aylık kazancınızı zorlayacak, başka yerlerden kısmanızı gerektirecek tüketmeler yapmak istemezsiniz. Bu surattan neleri satın alacağınıza, neleri kendiniz yapacağınıza ve bunlar için bütün olarak ne kadar para tüketmeniz gerektiğine karar vereceğiniz evrede bu tercihleri tekerrür tekerrür gözden geçirmenizde fayda var. Çocuğunuz bu noktada kendi seçimlerinde fazla ısrarcı olur ve sizden boyunuzu aşacak maliyette eşyalar arz ederse, onu bütçe oluşturma mevzusuna da dahil edebilirsiniz. Elbette kafası karışacak, yapılanları büyük miktarda kavramayacaktır. Ancak kaynakların hudutsuz olmadığını ve belirli şeyleri elde etmek için başka şeylerden özveri etmek gerektiğini bilmesi dahi onun için son derece verimli olacaktır. Öte yandan genel bir ilke olarak çocuk odanıza en azından oturma odanıza yaptığınız kadar bir yatırım yapmayı düşünmelisiniz. Evet, oturma odaları konutların kalbi ve en çok müddet geçirilen yerleridir. Ama unutmayalım ki çocuklar da bir ailenin ve daha ehemmiyetlisi bir cemiyetin kalbi ve geleceğidir.

Çocuk odası dekorasyonunda ne cins renkler kullanmalıyım?

Çocuk odası dekorasyonu dendiğinde akla hemen mavi, pembe, yeşil, kırmızı ve buna eş çok canlı ve parlak renkler kazanç. Her nedense her çocuk odasının şekerci dükkânı gibi fazla parlak renklerle dolu olması gerektiği gibi yaygın bir kanı vardır. Gerçeğinde bu cinsten ezberler, çocuklarımızın şahsi özelliklerinin büyümesini geciktiriyor ve seneler geçtikçe birbirlerine çok eş hale getirip benzerleştiriyor. Oysa renkler dünyasında hayallerimize dahi sığmayacak kadar çok alternatif var. Çocuk odanızın dekorasyonunu yapmadan evvel çocuğunuzu renklerin dünyasıyla tanıştırmayı deneyin. Sadece belirli başlı renkler ve adını bildikleriyle hudutlu kalmayın. İsmini kendinizin dahi öğrenmediği renklere kadar uzanın ve sabırlı olun. Gökkuşağı renkleri bu serüven için iyi bir başlangıç olabilir. İlla ki capcanlı renkler istiyorsanız, yeniden gökkuşağı renkleri bir çocuk odası için seçim edilebilecek çok hoş bir renk paletidir. Öteki taraftan çocuk odalarında tez kirlendiği için genellikle sakınılan beyaz ve sarih tonlar da canlı renklerle kontrast oluşturmaları için yer yer kullanılmalıdır. Sadece renk mevzusuyla alakalı olmamakla beraber, çocuk odanızda bir duvarı ya da bir duvarın belirli bir kısmı karatahtaya dönüştürmek de çocuğunuz için çok hoş bir tecrübe olacaktır. Rengarenk tebeşirlerle kendini hürce ifade edebilir, aynı zamanda beyaz duvarlarınızı boyamasına da gerek kalmaz.

Çocuk odası mobilyalarımı nasıl seçmeliyim?

Çocuk odası mobilyaları dış görünüşlerine göre değil, elverişli ve ortopedik özelliklerine göre seçilmelidir. Büyüme çağındaki çocuklar için sağlıklı bir uyku temin edecek ortopedik bir yatak ve doğru oturmasına ve çalışmasına imkân sağlayacak elverişli bir çalışma masası ve sandalyesi hayati ehemmiyettedir. Bu surattan çocuk odası ekiplerinde sıkça görülen çizgi film temalı ya da araba biçimli yataklar gibi dış görünüşün ön tasarıda olduğu mobilyalar yerine sağlık açısından pozitif bir tablo çizen mobilyalar seçim etmekte fayda var. Dolap tercihinizde ise çok muhtelif parçalamaları olan ayrıntılı bir ürün seçim faktörüz çocuğunuzun kendi eşyalarını toplama alışkanlığı edinmesine ve giysileri sınıflandırıp doğru bir biçimde yerleştirmeyi bilmesine destekçi olacaktır. Dolap haricinde de odanın müsait olan boş yerlerine çok rakamda değişik ebatta raf yerleştirebilirsiniz. Tüm bunlar kendi başına kumpaslı kalmayı bilmesini sağlamasının ötesinde zekâsal şekillenmesini de pozitif etkileyecek ehemmiyetli ayrıntılardır.

Çocuk odası için bir tema kullanmalı mıyım?

Çocuk odanız için bir tema seçmeniz oldukça iyi bir fikirdir. Bu biçimde çocuğunuzun yaratıcılığını tetikleyip hayal eforunu zorlamasına imkân sağlayabilirsiniz. Ancak bu temaların belirli bir yarıyıla ait popüler çizgi film kişilikleri gibi gelip geçici şeylerden ziyade, çocuklarınızın geliştirici alaka alanlarına müteveccih olması daha doğru olacaktır. Elbette çocuğunuz her çocuk gibi süper kahramanlara, çizgi filmlere, oyunlara ve popüler kültürün başkaca unsurlarına alaka gösterecek ve bunları odasında da görmek isteyecektir. Ancak onunla diyaloğunuzu geliştirerek gerçek alaka alanlarını keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Misalin uzay, havacılık, denizcilik, tasarım ya da mekanik bu alaka alanlarından kimileri olabilir. Bu temalarda hazır mobilya ve aksesuarlar bulamazsanız da tasa etmeyin. Kendi başınıza veya daha iyisi çocuğunuzla beraber de pek çok şeyi yapabilirsiniz. Tavandan sarkan bir uçak maketi ya da duvarda bir dünya haritası, uygulanması çok kolay ama çocuk odasına katkısı çok büyük unsurlar olacaktır. Bu temaların tercihinde hakikat rolü çocuğunuza vazgeçerseniz odasını daha da sahiplenecek ve kendi yaptıklarıyla şeref dinleyecektir.

Çocuk odasında nasıl bir zemin seçim etmeliyim?

Çocuklar bastıkları yere erişkinler gibi dikkat etmezler. Çoğu zaman terlik ya da çorap giymelerini sağlamak dahi başlı başına enerji tüketmeyi gerektirir. Bu surattan mobilyalarınızda olduğu gibi çocuk odanızın zemininde de olası olan en sağlıklı alternatiflere yönelmelisiniz. Halı ve kilimler kışın odanın sıcak yakalanmasında verimli olsalar da, alerjik hastalıkların çocuklar arasında giderek yaygınlaştığı da göz önünde bulundurulursa, çok toz yakalayan zeminler olarak belirli olumsuz güzergahlara sahiptirler. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız fayans ve eşi bir zemin seçim etmek olasıdır ancak kış aylarında yeniden de bir mesele yaratabilir. Üstelik bu tip zeminler sertlikleriyle de çocuk odaları için ilk seçenekler olmamalıdır. Bir çocuk odası için en doğru zemin kaplaması ahşap cinsleridir. Özellikle gerçek ahşaptan yapılan rabıta ve parkeler, gerek ısı ve ses izolasyonundaki yüksek mukavemetleri, gerekse de sıcak değme hisleriyle en sağlıklı çocuk odası zeminleri olacaktır. Kış aylarında bu zemini tamamen kaplamayan ama soğuğu kesmeye destekçi olacak, yıkanabilir büyüklükte bir ya da birkaç kilimle zemini bitirebilirsiniz.

Çocuk odamı geleceğe müteveccih mi planlamalıyım?

Çocuk odanızı birkaç sene sonrasını, çocuğunuzun gelişeceği zamanları düşünerek planlamak ilk bakışta ekonomik görünebilir ama gerçeğinde çok iyi bir fikir değildir. Çocuğunuzun fiziksel ve zekâsal gelişimi her türlü parasal bedelin üzerindedir. Bu surattan çocuğunuzun bugünkü gelişimine ve rahatına odaklanın. İleride gerektiği takdirde tekerrür farklılıklar yapabilirsiniz. Sadece dolap ve çalışma masası gibi sabit kalacak eşyaları uzun ömürlü ve nitelikli ürünlerden seçerseniz, ileride yapacağınız dekorasyon farklılığı maliyeti düşecektir. Ayrıca çocuğunuzun hem bugününe hem de birkaç sene sonrasına bir oturuşta karar vermek yerine, ona kendi odasının her türlü tasarım ve kullanım hakkını verirseniz, kendi kişiliğini oluştururken odasını da buna göre kendisi şekillendirebilecektir.