Mutfak Tezgahı Yenileme

Mutfak Tezgahları

Mutfak Tezgahı Yenileme

Bir mutfak tezgahı seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir çok unsur vardır.

Birincisi bütçedir ve bu seçtiğiniz malzeme cinsini büyük miktarda tesirler. İkincisi ne kadar az bakım gerektiği ve üçüncüsü görünüm istediğiniz rengi ve dokuyu, tezgah uç bitiş formu tasarım ayrıntılarıdır. Mutfağınızın tezgahının dolaplarınızı bitirmesi veya kontrast bir renk seçim ederek olası olduğunca değişik misaller sınayarak daha evvel hiç düşünmediğiniz bir şey bulabilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Yenileme : TASARIMI

Hangi materyali seçerseniz seçin, tüm çalışma yüzeylerinin ayarlanması gerekir. Bu malzemenin alttaki dolaplara uyacak biçimde ebatlandırılıp, ankastre ocak ve evyeler için kesikli yerlerin olduğu ve kahvaltı barı veya çıkıntı için rastgele bir ilave uzunluğun bulunduğu yerdir. Bu harekâtların çoğu fabrika civarında kesilir. Bu sebeple tezgahların hemen monte edilmesi kolay olur. alt dolaplar kurulduktan sonra bu harekâtlar bazen bir iki haftayı bulabilir. Yeni mutfağınızın kullanımını tasarılarken bunu usunuzda bulundurmanız ehemmiyetlidir. 

Mutfak Tezgahı Yenileme : GRANİT

Granit tezgahlar, hem güçlü hem de dayanıklı olduklarından olağanüstü derecede popülerdir. Soğuk yüzeyi pasta imali için muhteşem olduğundan aşçılar için iyi bir tercihtir. Her bir granit levhası, natürel bir taş olduğu için eşsiz olacaktır, bu sebeple gördüğünüz misallerde değişik damarlanma ve renk bulabilirsiniz. Ayrıca kolayca çizilebilmesi ve kirletilebilmesi sebebiyle iyi bakılması gerekir. Sıcak tava ve tencere konulması gerektiğinde nihale veya tahta plaka kullandığınızdan emin olmalısınız.

Mutfak Tezgahı Yenileme : MERMER

Mermer tezgahlar dört değişik malzeme alternatifine sahiptir. Mutfağınıza hoş ve natürel bir görünüm kazandırmak için idealdir. Mermer tezgahınız özeldir ve çok dikkatli kullanmak gerekir, bu surattan uzun vakittir çok fazla seçim edilmemektedir.

Mutfak Tezgahı Yenileme : KUVARS

Kuvars tezgahlarında muhtelif kenar profilleri mevcuttur. Bu insan imali granit seçeneği, daha fazla renk meblağlılığı gibi muhtelif avantajlar sunar. Silestone, Dekton, Çimstone, Belenco, Getapol, Hanex gibi markaların çok ciddi renk seçenekleri vardır. Granite göre daha serttir ve çizilmeye karşı daha mukavemetlidir. Günümüzde bu tezgahlar en fazla kullanılanlardır.

Mutfak Tezgahı Yenileme :CORİAN VE Hİ-MAC’LER

Corian ve Hi-Mac’ler sıvı biçimler, çarpıklar ve akıcı çizgiler oluşturmak için muhteşem olan sağlam yüzey malzemelerdir. İnsan imali olduklarından renkler ve desenler meblağlı ve görünmeyen sentezler ile tek parça izlenimi yaratır. İstendiği takdirde entegre lavabolarla hatasız bir netice elde edilir. Bu da onu gerçekten hijyenik kılar, zira leke ve bakterilerin saklanabileceği boşluklar ve birleşme yerleri yoktur.

Mutfak Tezgahı Yenileme : AHŞAP

Natürel sıcaklık ve kişilik için masif ahşap tezgahlar hem banal hem de modern mutfaklar için müthiştir. Daha çağdaş bir his için meşe, akçaağaç ve kayın ağacına ananesel bir stil için bambu, wenge ve iroko’ya bakın.     Natürel bir malzeme olduğu için her parça ton bakımından değişecektir. Ahşap tezgahlar kullanımı ile beraber bir patina ve kişilik geliştirir. Ahşap sıradan yağlama gerektireceğinden en az üç ayda bir öteki malzemelerden daha  fazla bakım gerektirir, ancak neticeler netlikle buna değer.

 

Mutfak Tezgahı Yenileme : ŞİMDİKİ MODA

Kuvars giderek daha popüler bir malzeme haline gelmiştir. Nötr tonlara odaklanarak, parlak kaplamalardan natürel ahşaplara kadar mevcut çağdaş dolapların yanında muhteşem geçim sağlayan sade bir görünüm sunar. Beyaz kuvars her zaman popülerdir, zira modern parlak, kulpsuz mutfaklar için muhteşem pak ve canlı bir görünüm sunar.

KALINLIK ve DERİNLİK

Tezgahların kalınlığı ve derinliği mutfak tasarımında ehemmiyetli bir rol almaktadır. Silestone, Dekton, Belenco, Çimstone, Hanex, Getapol gibi çağdaş malzemelerde ekstra derin ismeler ve yarım isme üniteleri oluşturulabilir. Çok fazla kot farkı yaratmadan meselesiz bir biçimde tezgaha entegre edilmiş tasarımlar muhteşem bir netice doğurabilir

Mutfak Tezgahı Yenileme : YÜKSEKLİK

Tezgahınızın yüksekliğini değiştirmek yalnızca pratik faydalar sağlamakla kalmaz aynı zamanda estetik bir görüntü kazandırır. Ancak bunu doğru yapmak iyi pir tasarılama, profesyonel bir mutfak tasarımcısı ve becerikli tesisatçılar ile muhtemeldir. Standart tezgah yüksekliği, çalışmak ve yemek pişirmek için ayarlanmıştır. Aynı seviye bir taburede veya sandalyede oturmak için rahat değildir. Uzun süreli kullanım makûs duruş veya sağlık meseleleri açabilir. Değişik bölgeler için tezgahınızın yüksekliğini değiştirirken bunlara uygun malzemeleri düşünün. Granit her zaman serin olduğu için pişirme için muhteşem bir yüzeydir. Siyah tezgahın geniş bir alanı varsa karanlık bölgeyi kırmak ve alaka sürüklemesi için sarih tonlar kullanabilirsiniz. 

VE SONUNDA

Her zaman profesyonel bir tesisatçı kullanın. Tezgahınız ne kadar pahalı ve lüks olursa olsun makûs planlanmışsa, kesimi ve kurulumu makûs yapılmışsa ucuz ve kolay görünecektir. Kararınızı tez vermeyin ve her zaman size önerilen mahsullerle arının.